Tip na knihu: Krizová komunikace

Od pohledu prach prostá učebnice s ne moc atraktivním obalem. Uvnitř ale velmi čtivě napsaná kniha protkaná jedním příkladem za druhým. A to já ráda. 🙂

Kniha Krizová komunikace se zaměřuje na PR firem, které se dostali do nějaké nepříjemnosti nebo dokonce krize a buď jí dokázali proměnit ve svůj prospěch, zneutralizovat nebo úplně pohřbít. Autoři představují krizi jako příležitost ukázat lidskou tvář, podpořit dobrou věc nebo dokonce zastínit konkurenci. A celý proces vysvětlují z pohledu novinářů, tiskových mluvčích i akademiků, což dodává knize nebývalý rozměr.

I když formálnost knížce nelze upřít, je milým překvapením, že se kniha definicemi nezdržuje dlouze, jak tomu u podobných knih někdy bývá, a i teorii neustále prokládá příklady z praxe. Těšit se zde můžete například na příklad Mc Donalds „Nezapomeň na okurku“ nebo problém Lidlu s černošškým modelem v letáku.

Kniha nabízí také velké množství obrázků, výstřižků z webových stránek organizací a také příspěvků na sociálních sítích. Právě sítě kniha považuje za stále intenzivnější kanál, kde mohou být krize podněcovány a také úspěšně haseny.

Některé příklady úspěšné komunikace v knize, které mě zaujal např. reakce české ambasády ve Washingtonu po teroristickém útoku v Bostonu nebo reakce Agrofertu při nalezení mrtvých emigrantů v jejich bývalém kamionu. Zajímavá je také pasáž o tom, jak krizově komunikovat, když s námi jak s osobou je veden věřejný soudní proces. Detaily najdete v knize.

Radši vědět, než tápat

Za mě je to rozhodně jedna z knih, kterou bych doporučila jako povinnou četbu všem kteří se o komunikaci značek a PR zajímají. Není nic užitečnějšího než si přečíst příběhy, které se staly a poučit se z nich. Špatná krizová komunikace totiž ve výsledku stojí firmu reputaci, peníze možná i zákazníky. A každý se můžeme zítra vzbudit a řešit krizi vůči nám samotným. V době sociálních sítí není nic nemožné.

P.S.: vůbec bych se nebála si jí přibalit do kufru na dovolenou, čte se vážně dobře, a pokud jste jako já, že nemáte rádi čtení jen tak pro nic za nic, ale rádi se z toho něco dozvíte, je to rozhodně dobrá volba 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *