Jak skloubit cyklus a práci efektivně – (placený) trik s Google kalendářem k nezaplacení

Každá z nás máme 28 podob, každý den v měsíci nám jde něco lépe něco hůř. Někdy jsme víc milující, někdy víc kreativní a někdy se více vztekáme. Nesouhlasím s tím, že se nemůžeme srovnávat s muži. Každopádně v některých momentech nás to stojí trochu víc plánování a síly. Knih o fázích cyklu a jak v nich reagujeme je spoustu. Za sebe bych doporučila asi tu nejznámnější a tou je Cyklická žena.

Ve zkratce ale mohu říct, že to každá máme jinak. I právě Cyklická žena dává hodně prostoru pro zachycení vlastního cyklu, vlastního života. Bohužel to celé nefunguje pro ty, které berou hormonální antikoncepci. Tam se totiž nedá o cykličnost moc mluvit.

Základní fáze jsou – menstruační, premenstruační, ovulační a dynamická. To je takové moje dělení. Z profesního hlediska jsou schůzky pravděpodobně nejlepší v ovulační fázi, plánování v dynamické, kreativní práce v premenstruční a vize a jednodušší práce v menstruační. Jak už jsem psala. Je to teorie, kterou si doporučuji přečíst, nebrat jí jako dogma a nacítit se, jak to vlastně mám já.

Good, but not enough

Cílem tohoto článku není popsat všechny fáze. Spíš řeknu, proč mi nikdy nefungovalo mít zvlášť aplikaci na cyklus a zvlášť vlastní kalendář. Většina žen má speciální aplikace, kam si spíš pro sebe a svého gynekologa zapisuje cyklus a jeho případné výkyvy. K praktické cykličnosti nám to moc nepomůže. Za prvé proto, že pokud nevíme, jak ve kterých fázích reagujeme, je jedno, že nám ta aplikace ukáže v jaké jsme fázi cyklu. A za druhé, kolikrát takovou aplikaci opravdu otevřete? Dokud jsem neměla fáze napsané přímo v kalendáři, ve kterém každý den plánuji, neměla jsem šanci cykličnost zapojit do plánování aktivit.

Já se mohu podělit, jak jsem se k tomu propracovala já:

Fáze 1:

Aha, jsem každý den trochu jiná a mají to tak všechny ženy. V této fázi jsem si založila online Google tabulku a každý den si napsala pár vět o daném dni.

Příklad zápisu 29.07.2020:

hodně mi pomohl Adil (spolustážista), sluší mi to, cítím se dobře v mém těle, lehce unavená, vzala jsem si prášek proti bolesti, ale jinak se cítím fajn, trochu pláču, když odevzdávám byt v Berlíně

= diagnoza dne č. 1 (začátek cyklu): pokud mi přijde v tomto náročném období náročná situace, potřebuju nutně pomoc, měla bych mít u sebe prášek a můžu bejt trochu emotivní

Příklad zápisu 16.06.2020:

dneska jsem naštvaná, ale zdravě, už jde otevřít okno a vyvětrat, vyprala jsem ručníky, uklidila, koupila si kulmofén a napsala P. ať mi pošle prachy

= diagnoza dne č. 21 (premenstruační): absolutně neváhám se postavit sama za sebe, hodně uklízím a pokud mi někdo dluží prachy, tak mi je kouká hezky vrátit 😈😈😈

Následně se dá pak v tabulce projít všechny dny č. 1 (první den periody) nebo všechny dny 15 (ovulace) a velmi často jsem tam nacházela podobné pocity, chutě, činnosti, názory a podobnou energii 😀

Já jsem pro tento experiment využila pandemii covidu. Vyberte si třeba nějaké klidnější období a nastavte si třeba i upomínku do mobilu. Protože mít pravidelně každý den zápis cca ze 3 měsíců, vám poskytne hodně informací o vašem cyklu. Tabulka může být úplně prostá. Může mít dva sloupce: číslo dne 1-28 a pak sloupec denní zápis. Nic na tom není a dá se to vyplnit třeba i v MHD na cestě domů z práce.

Po těch cca 3 měsících je potřeba tabulku projít. A udělat z ní pár závěrů.

Kde se mi co opakovalo a proč. Jak s tím můžu dál pracovat?

Teď teprve přijde na řadu zlepšovák 🙂

Fáze 2:

Už jsem o sobě něco zjistila a ráda bych to přetavila do praxe. Například vím, že kolem mých dní potřebuji víc spát. Tak asi půjdu dřív z práce a napracuji si to jindy + zažádám o home office. (Předpokladem je, že máte práci, která to umožňuje. Já jsem vylezla z vejšky a moje první práce v covidu byla skoro celá na HO… vůbec nevím, jak to ženy dělaly v době bez možnosti práce z domova, a jsem vděčná bohu, že já tuhle možnost mám).

Asi neznám ženu, která nemá v telefonu nějakou aplikaci na trekování cyklu. To je super začátek, ale pokud je to mimo váš každodenně využívaný kalendář, je to za mě k prdu.

Mám nyní roční zkušenost s rozšířením Cleopatra do Google Kalendáře a nedám na něj dopustit. Tato česká firma se rozhodla dostat cyklické plánování do kalendáře, kde ženy opravdu plánují. Hihi, třeba se dožijeme dne, kdy to rozšíření bude fungovat na Microsoftí (pracovní) kalendáře. Ale tam asi ještě nejsme jako společnost. 🙂

Rozšíření Cleopatra je placená služba. Napíšete tam na začátku průměrnou délku cyklu a pak už jen vždy první den menstruace. Podle toho se vám v Google Kalendáři, který s Cleopatrou propojíte, vyznačí 4 nejčastějí fáze cyklu.

Když je pak ta chvíle, kdy se otevírá diář a plánuje se třeba nějaké natáčení, dovolená, pracovní cesty… Máte předem načrtnutý měsíc a vzhledem k tomu, že už + – víte, jak v jaké fázi reagujete, je váš život, o dost snazší.

Určitě jsou události, kdy nejde třeba posunout výstup v televizi, když máte dny 1, 2, 3. Ale dá se tam třeba dojet taxíkem a ušetřit tak energii, které v této fázi tolik nemáte 🙂 Ale tohle je opravdu hodně individuální, sdílím jen příklady, díky kterým mám život snadnější já.

Pokud mám příští týden ovulaci, snažím se schůzi postrčit do dalšího týdne apod. 😉

Proč se na to nikdo neptá?

Na konci toho článku bych chtěla velmi pochválit iniciativu firmy Snuggs. A to ne kvůli jejich produktu (ať si každý používá, co chce), ale kvůli skvělým rozhovorům s profesionálními sportovkyněmi o menstruaci. Slyšet Barboru Strýcovou, jak říká, že prohrála zápas, ve kterém byla podle tabulky jasná favoritka jen proto, že ten den dostala periodu, je silné. Velmi doporučuji všechny rozhovory, jsou vedeny úžasnou Lindou Bartošovou a za mě je to jednoznačně povedené PR pro značku Snuggs.

Je fajn slyšet od žen, které jsou vidět, že to mají stejně jako my.

P.S.:

Pro fajnšmekry doporučuji zapnout v Google kalendáři také fáze měsíce. 😉 Taková ezo fáze 3.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *