Jak si zlepšit mluvený projev brutálně a zdarma

Už jste někdy slyšeli, jak mluvíte někde na videu? Líbí se Vám Váš hlas? A co teprve obsah toho, co říkáte? Není Váš projev zahalen parazitními nebo vycpávkovými slovy? A když ano, jak si s tím poradit bez drahých hlasových koučů.

Já Vám řeknu, co pomohlo mě. Začala jsem pár svým kamarádům nahrávat hlasové zprávy. Původně to bylo v němčině, protože prvně mi hlasovku poslala moje kamarádka z Drážďan. V roce 2017 to tam opravdu „frčelo“ a já jsem tam zrovna studovala na Erasmu. Chtěla jsem taky odpovědět hlasovkou, ale v cizí řeči si nejste nikdy tolik jistí jako v mateřštině.

Před odesláním jsem si sama sebe přehrávala. A vzápětí to smazala 🙂 Tak moc se mi to nelíbilo… au!

Každopádně jsem se nedala a začala posílat hlasovky více a více. Následovaly hlasovky v angličtině a já začala pozorovat, jak jsem v nich klidnější, jak moje zpráva má hlavu a patu a je tam méně gramatických chyb. Začala jsem víc pracovat s tichem místo toho, abych zaplnila přemýšlení třeba opakováním slov. Zároveň jsem trochu snížila (odborně posadila) hlas, protože mi přišlo, že už jsem starší a není potřeba znít jako malé pískle.

A to mě inspirovalo k tomu, začít posílat hlasovky i v češtině. Obzvlášť proto, že jsem chtěla dělat PR a marketing, byl pro mě můj hlas velmi důležité. A tak moje My Fair Lady cvičení dorazilo do Česka 😀

Tak určitě

Jak asi tušíte, s gramatikou jsem v češtině problém neměla. Začali mi ale vadit jiné věci: Vlastě, jakoby, hmmm, jak si a asi nejotravnější „Tak to jo.“ To nejsou slova, která by měl používat někdo s elegantním osobním brandem. Ale jak jsem to měla zjistit, když jsem se dřív nikdy neslyšela… A když náhodou ano, tak jsem to velmi rychle vypnula nebo vymazala. (Výhodou cizích jazyků je, že většinou je naše slovní zásoba omezená, a tak tam tolik vycpávkových slov není, protože je neznáme.)

Nejtěžší je začít. Já už teď svůj hlas i projev poslouchám moc ráda. A pokud by Vám přišlo kostrbaté začít z ničeho nic posílat hlasovky, nahrávejte si myšlenky – sami pro sebe. Když jsem byla jednou v New Yorku, mluvil si tam sám pro sebe, kde kdo. Přišlo mi to opravdu bláznivé, ale šla jsem za jednou paní na ulici a ona si v angličtině nahrávala deník: Dneska byl náročný den, musím na sebe být víc hodná …. and … I deserve more from my life …. (wtf)

Rozhodně to prosím nedělejte na ulici, protože je to bizár 😀 Ale takový Google Keep, který občas používám, zvládá přepis hlasu do textu v češtině už velmi obstojně. Navíc zachovává také zvukové stopu, což je super pro kontrolní přehrání. Text je zároveň neúprosný. Když je tam 5x parazitní slovo, na první pohled to sami vidíte.

Nejste na to sami

Já si ale myslím, že výhodou hlasových zpráv je, že nikdo nepozná, že zrovna „trénujete“. Dohodnout se, kam půjdu s kamarádkou na kávu nebo s partnerem, kdo vyzvedne děti – je bezpečné prostředí. Nejlepší zpětnou vazbu na začátku si dokážete dát stejně sami. Protože jen my sami víme, jak chceme znít.

Pokud byste se necítili na tento experiment – mohu s klidným srdcem doporučit aplikaci Vocal image. Tato aplikace má i ve free verzi několik hlasových a dechových cvičení. Pokud budete chtít, nahrajete si tam svůj hlas a ostatní uživatelé Vám ho ohodnotí. Kritérií je tam více, ale ty základní jsou: deep, confident, harsh, strict, monotonous. Na základě hodnocení ostatních Vám to pak nabídne konkrétní hlasová cvičení.

Mluvit jako celebrita

Vtipnou funkcí této aplikace je, že systém umí na základě Vaší nahrávky vyhodnotit, jaké celebritě se Váš hlas nejvíce podobá. Mě třeba vyšla Kendall Jenner ze 47 %. Pokud bych chtěla mluvit jako ona, aplikace mě prý k tomuto cíli dovede. 😀

Umělá inteligence v aplikaci umí také vyhodnotit nahrávku vašeho hlasu v míře sebevědomí, maskulinity a femininity. S mými výsledky na obrázku níže jsem celkem spokojená. 😊

Upozornění: Jedna věc je jasná. Pokud jste celý život říkali „vlastně“ v každé větě, tak Vám od toho nepomůže nahrát 2 hlasové zprávy. Někdy když se v živém vstupu dostanu pod tlak a třeba si nejsem jistá, jak mám odpovídat – pár vlastně nebo prostě tam stejně pustím 🙂 Já se za to na sebe ale nezlobím a Vy byste neměli také.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *