Formule 1: Zábava miliardářů? Vše, co byste chtěli vědět než tam pojedete

Je Formule 1 výhradně zábava milionářů? Ano i ne. Za vstupenku na 3 dny do VIP sektoru se můžete dostat na cenu 150 000 Kč a výše. Záleží ale, kam na Formule 1 pojedete. Nejdražší jsou závody v Las Vegas, Miami a Monaku. Na druhou stranu z Česka blízké závodní okruhy – Redbull Ring v Rakousku a Hungaroring v Maďarsku – jsou poměrně dostupné. Pokud nepotřebujete ani vlastní sedačku a chcete sedět na trávě na dece nebo na rybářské židli (tzv. General admission), pak se vstupenky mohou dostat i velmi nízko k 90 EUR. Rozhodující je kromě toho, kde budete sedět také, kdy lístky kupujete. Vstupenky jsou v prodeji několik týdnů po závodu – takže pokud by vás třeba článek oslovil a chtělo by se vám příští rok do Rakouska na Grand Prix, některé vstupenky jsou již v prodeji.

Já jsem kupovala lístky v předprodeji a tedy za nižší cenu než na místě. Abych sehnala místa ve startu a cíli, kupovala jsem je na závod dobrý půl rok předem. Pro Rakušany jsou vstupenky na Formuli 1 velmi dostupné. Dle webu Formule 1 stojí vstupenky méně než 10 % jejich průměrné čisté měsíční mzdy. Takže ne, rakouská Granx Prix není plná movitých lidí, ale je tam výrazná převaha střední třídy.

Pro zajímavost: nejdražší vstupenky v roce 2023 jsou nabízeny v Las Vegas (průměrně 1 667 USD), následované Miami (průměrně 1 113 USD). Všechny tři závody plánované v USA letos patří mezi nejdražší události, na které se lze dostat. Další závody s vysokými cenami vstupenek se konají v Mexico City, Monacu, Británii, Abu Dhabi a Singapuru. Kromě již zmíněných našich dvou sousedů se dají poměrně dobře koupit vstupenky na závody do Itálie nebo Španělska.

Formule na dosah (tip na dárek pro muže)

Pokud pojedete na Formule 1, je super vědět, že se dá také přikoupit tzn. pitlane walk. Ten se většinou koná den před začátkem Grand Prix a dává účastníkům jedinečnou šanci si projít boxy (místo, kde se přezouvají formulím pneumatiky apod.). Někdy zahrnuje také projížďku po trati viz obrázek. Je potřeba koupit hodně dopředu a například v Maďarku stojí na osobu 25 EUR.

Poslední věcí ke vstupenkám jsou prodejní portály. Vybírejte obezřetně, některé mohou být podvodné, proto si vždy zjišťujte recenze, než vstupenky koupíte. Já naše vstupenky kupovala na webu www.gpticketshop.com a vše bylo v pořádku. Nejdříve jsem dostala potvrzení a samotná vstupenka spolu s instrukcemi mi přišla asi měsíc před závodem.

Pokud máte vyřešené vstupenky, je načase rezervovat ubytování. Okamžitě. Protože především v době formulí je těžší najít hezké místo, kde nenecháte za noc více než za vstupenku. My třeba přespávali na malebné rakouské farmě 15 km od závodiště a bylo to perfektní. Na závodiště byl dost ruch, tak farma se zvířaty byla příjemný kontrast.

Auto jsme u závodiště parkovali na vyhrazeném parkovišti, které bylo zdarma. Vlastně to bylo takové rozlehlé pole obehnané páskou. Rakouští policisté a také organizátoři byli na každém kroku, již na dálnici bylo několik světelných cedulí na odbočky k závodišti. Nemůžu mluvit z jiné Grand Prix, ale u Redbull ringu organizace předčila všechna očekávání.

Na místě – au, moje uši

Závod Formule 1 je jednou z mnoha akcí, které si v rámci víkendového grand Prix kupujete. Alespoň v Rakousku to tak bylo. Jezdí se tzv. practice – to jsou tréninky, potom kvalifikace a poslední den, kterým je většinou neděle, se jede závod. Závodiště ale v mezičase také prohání vozy Formule 2 a Formule 3. Takže se rozhodně je na co dívat.

Špunty do uší jsou na závodech Formule 1 nutností. Sama jsem si je párkrát zpočátku zkusila sundat a nebylo to příjemné ani u formulí 2 a 3. Organizátoři totiž počítají s tím, že má ochranu sluchu téměř každý. Proto i hlasitost komentátorů je nastavena tak, aby je bylo zřetelně slyšet i se špunty v uších. V Rakousku se úplně obyčejné takové ty zelené špunty rozdávaly zadarmo. Já si raději koupila dražší certifikované přímo Formulí 1 a kromě toho, že perfektně chranily sluch, také výborně seděly v uchu. Stály teda 25 EUR, což se zdá jako úlet, ale je to moc hezký suvenýr.

V Rakousku byla také kousek od závodiště ohromná stage, kde hrála hudba a dělaly se tam rozhovory se závodníky. Mile mě také překvapilo, že se zde nacházelo poměrně hodně stánků s normálním a zdravým jídlem.

Závěrem

Pokud vás Formule 1 láká, doporučuji na první závod sedět u startu a cíle. Je tam hezký výhled na boxy, velká světelná tabule s časy závodníků a většinou to bývá část hlediště, která je krytá. Takže na vás nesvítí ani neprší a můžete se nerušeně dívat.

Pokud si nejste jistí, jestli by vás to bavilo nebo se vám za to nechce dávat tolik peněz – nemusíte si koupit ty nejdrazší lístky na závod (zpravidla na poslední den), ale jít například na tzv. sprinty, což je zkrácený závod. Velmi zajímavá je také kvalifikace, která stojí polovinu co závod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *