Barevný audit skříně: mohou nás barvy motivovat k akci?

Jak za nás mluví naše barvy? Je to vůbec podstatné, co máme na sobě? Jistěže ano. Pokud tomu věnujete pozornost, tak například odborník oblečený do tmavě modré je pro nás podvědomě důvěryhodnější než někdo ve svítivě oranžové.

Barvy nevnímáme pouze v našem okolí, ale také ty, které máme na sobě. Barvy nás mohou podporovat v aktivitách, které děláme anebo také jít proti. Proto můžete často vidět spíše klidnější a tlumenější barvy na lekci pilates nebo jógy, zatímco ženy na aerobiku a jiných dynamických cvičeních mají na sobě zářivější a živější barvy.

Barvy k nám komunikují i na značkách. Není náhoda, že zákaz vjezdu má kombinaci červené a bílé, protože je to nejsilnější barevná kombinace. Fungovalo by to stejně, kdyby tam byla bílá s modrou nebo bílá s oranžovou? Asi ne. Zároveň všichni známe kombinaci bílé a červené ve variantě krásně bílých zubů s červenou rtěnkou (je to vlastně takový malý zákaz vjezdu 🙂 ) Barvy a jejich kombinace jsou prostě všude kolem nás.

Ale zpátky k tomu cvičení. Pokud ze sebe po práci potřebuju na dynamickém cvičení nebo v posilovně dostat maximum, zářivý top mi v tom pomůže a dodá mi sebevědomí. Na druhou stranu pokud si potřebuji zameditovat, jsou tlumené barvy právě ty, které mi pomohou ke zklidnění a uvolnění.

Barvy jako podpora

Neverbální komunikace je mnohem důležitější než komunikace verbální. Ať už si ráno oblečete barvu se záměrem nebo ne, stejně díky této volbě něco komunikujete (pokud neumíte být neviditelní). Někdy v životě můžete projít obdobím, kdy je vám jedna barva příjemnější než druhá. Černé období může plnit perfektně svůj účel, pokud je to vědomá volba. Na druhou stranu, pokud je to proto, že vám „jiné barvy nesluší“ nebo „na to přece nemám čas to řešit“, pak se jen smiřte s tím, že světu komunikujete černou uzavření do sebe a nastavené hranice. Pokud jste například v období, kdy hledáte partnera a rádi byste třeba komunikovali světu, že jste pozitivní člověk, se kterým je prima dělat život dohromady, není to ideální volba a může to vlastně i škodit. V byznysu to naopak může být ku prospěchu.

Jsou zase dny, kdy vám není dobře, máte třeba každoměsíční bolesti a vážně nemáte na lidi náladu. (i to se někdy stává…) Pak se obléknout do černé nebo hnědé může být bezpečné. Bylo by divné vzít si výraznou „inviting“ barvu a pak si stěžovat, že po mě pořád někdo něco chce.

Co tím chci říct je, že je důležité sladit vnitřní pocit s tím, co mám na sobě. Pak to do sebe skvěle zaklapne a najednou zjistíte, že vás nikdo v práci neotravuje, protože ta černá barva komunikuje částečně za vás a vy si v klidu pracujete/menstruujete.

Já osobně jsem se dlouho černé vyhýbala. Rozdávala jsem se, vlastně jsem si řekla, že budu jen ta veselá, hodná holka. Život mě naučil, že i v mém životě má mít černá barva místo a že nastavit hranice anebo se trochu schovat do této barvy, je v některých dnech to správné.

Barevný tahák

Červená – je a vždycky bude statement, proto pokud volím větší plochu např. celé šaty nebo kalhoty, je mi jasné, že budu středem pozornosti. Tato barva nám může dobít baterky, probudit nás a přilákat pozornost (pozitivní i negativní). Působí silně, důstojně a dynamicky. Někdy stačí jen menší plocha – rty, nehty nebo spodní prádlo.

Modrá – je barva klidu a moudrosti. Je sympatická, nekonfliktní a čím tmavší, tím více symbolizuje přirozenou autoritu a odbornost. Tmavě modrá může zklidňovat a světle modrá přináší pocit pohody a moře.

Fialová – je barva která působí mysticky, někdy až trochu ezotericky. Nepůsobí úplně spolehlivě, ale podporuje spirituální inspiraci a pomáhá naslouchat sama sobě. Někdy může tato barva vyvolávat pocit jakoby snad ani nebyla z tohoto světa – ufo áá. Zároveň, ale může komunikovat, že máte přístup k nějakým světu skrytým informacím. Danuše Nerudová měla fialovou na billboardech v prezidentské kampani a podle mého názoru tato barva nekomunikuje vlastnosti, které bych si přála od prezidenta/tky.

Žlutá/Zlatá – zlatá barva dodává pocit hojnosti a žlutá dodává radost. Zlatá podporuje vůdcovství a je to vznešená barva. Zlatou si beru víc, když chci mít pocit, že na to všechno „mám“ – finančně i mentálně. Přehnat to se zlatou může působit trochu lacině, proto doporučuji nosit hlavně šátky, výrazné knoflíky nebo šperky.

Hnědá – je světlejší kamarádka černé, nepřitahuje pozornost, ale narozdíl od černé působí otevřeně pro ostatní. Je to barva, která podporuje eleganci a jednoduchost, když se to s ní přežene může být staromódní. Tato barva dodává oporu a není moc hlučná, ale ani uzavřená. Je to barva země a stability. Hnědá je pro mě barva na všední den, kdy nechci být mega společenská, ale ani nemám chuť být extremně nespolečenská – taková barva holky od vedle.

Růžová a burgundy – jsou barvy, které nám pomáhají se sebeláskou. Pokud je to vaše téma, ale s růžovou teprve začínáte, kupte si třeba spodní prádlo. Nikdo ho nemusí vidět, ale především tmavě růžové prádlo dělá zázraky na sebevědomí žen. Světle růžovou si beru, když chci, aby na mě byli lidé hodní třeba, když jdu do nového prostředí (první Fashion week, luxusní hotel) nebo potřebuji třeba s něčím pomoci – element mladé dívky a čerstvosti. Je to barva, když potřebujete podpořit – procházíte těžkým obdobím: rozchod, změna práce apod. Růžová je bezpečná barva. Když ji máte na sobě, komunikujete zranitelnost a ženskost.

Černá – ochraňuje a vytváří štít. Je tajemná, uzavřená a je velmi elegantní, ale až taková přísně elegantní (femme fatale apod.) Nutí ostatní, aby si drželi odstup. Je to nadužívaná barva. Osobně sahám po černém oblečení, když mám den “ dneska mi dejte všichni pokoj“. Dále si ji beru na pracovní schůzku. Barva naznačuje, že i když jsem mladá, na tohle setkání jsem nepřišla v roli hodné holčičky, ale odejdu s tím, co je pro mou stranu dobré. (protože čarodějnice jsou archetypem spíše starší ženy, takže i černá postaršuje)

Bílá – je výbornou barvou, když chceme mít otevřenou mysl. Podporuje lehkost, radost, čistotu, očistu (například při detoxu) a především otevřenost novým věcem. Je to perfektní barva na kurzy a semináře. Zároveň působí luxusně ideálně v kombinaci s trochou zlaté. V bílé ráda medituji.

Zelená – je svěží a originální (moc se nenosí). Je to barva kamarádství a zároveň zdravě nastavených hranic. Podporuje propojení s přírodou a užívání si přítomného okamžiku. Já jsem si třeba vzala zelenou na promoci a v té záplavě modré a černé to bylo něco. 🙂 Barva působí přístupně, ale budí respekt.

Oranžová – pokud jí na někom vidím, působí na mě odvážně. Navíc je to barva, která nesluší úplně každému. Je v ní živost, vitalita, je bezprostřední, ale ne moc seriózní. Podporuje tvoření, sexualitu a hravost.

Tyrkysová – podporuje komunikaci a vyjádření našich tužeb a přání. Je to barva exprese ve všech formách (psaní, mluvení, hudba). Pomáhá nám říkat, co máme na srdci a vytahuje naší jedičnost a podstatu. Zároveň upevňuje přesvědčení, že je nám jedno, co si o tom ostatní myslí, protože tohle je NAŠE pravda.

Pokud jste dočetli až sem, budu ráda, když si třeba začnete všímat barev, které lidé kolem vás nosí a jaké vlastnosti nebo nálady jim díky tomu přisuzujete. Na začátku je nejdůležitější si uvědomit, jak na mě barvy působí a až pak se začít snažit barevnou terapii aplikovat na sobě. Pokud třeba některou z barev v šatníku vůbec nemáte, zamyslete se, proč by to tak asi mohlo být. Zároveň až si příště budete kupovat desátý černý kousek, zamyslete se, jestli nezkusit třeba nějakou jinou barvu, která by vás mohla podpořit v nějakém vašem záměru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *